Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Bir sınıfa dahil olduğumda tam olarak ne satın almış oluyorum?

Yeni açılan A1.1 sınıflarından herhangi birine dahil olduğunuzda 6 haftalık bir kurdaki tüm etkinlik ve içerikleri satın almış oluyorsunuz.

Ayrıca devam etmek istediğiniz sürece herhangi bir kontenjan sorunu yaşamadan A1.2, A2.1 ve A2.2 kurlarında ilerleme ve orta seviyeye kadar ulaşma olanağınız da mevcut.

Her bir kur 6 haftadan oluşuyor. 6 haftanın bitiminde iki haftalık ara veriyoruz.

Dahil olduğunuz sınıfta size sunulacak hizmetler ise şunlardan oluşuyor:

  • Kur dönemi boyunca (6 hafta) her hafta İlker Kocael ile en fazla 15’er kişilik sınıflarda bir buçuk saat canlı ders ve bu derslerin kaydına sınırsız erişim
  • İlker Kocael’in her hafta düzenli olarak hazırlayacağı konu anlatımı videolarına sınırsız erişim
  • Canlı derslerde ve video anlatımlarında kullanılacak tüm ders materyallerine (PDF konu anlatımı, ses dosyaları, videolar vs.) sınırsız erişim
  • Her hafta konuya dair bir alıştırma ödevi ve teslim ettiğiniz ödevdeki hatalarınızın açıklamalı bir şekilde düzeltilmesi
  • Fransızcaya dair aklınıza takılan soruyu sorma ve 48 saat içinde detaylı cevap alma olanağı
  • Her kur bitiminde sürecin genel değerlendirmesi ve dil öğrenirken dikkat edilecek noktalara dair sohbet toplantısı
  • Devam etmek istemeniz hâlinde orta seviyeye kadar kontenjan sorunu yaşamama garantisi (A1.2, A2.1 ve A2.2 kurları için).
Dersleri kim veriyor?

Tüm dersler İlker Kocael tarafından yürütülmektedir. İlker Kocael, Galatasaray Lisesi’nin (2007) ardından Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden (2012) mezun olmuştur. Master çalışmalarını Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın sağladığı Eiffel Başarı Bursundan faydalanarak Fransa’da, Sciences Po Aix-en-Provence’ta karşılaştırmalı siyaset alanında (2013) tamamlamıştır. Doktora çalışmalarına Koç Üniversitesi siyaset bilimi bölümünde başlamıştır (2014).

2017 yılında Çeviri Konuşmalar  isimli video çeviri mecrasını kurmuş ve Michel Foucault, Amin Maalouf, Louis Althusser, Jean-Paul Sartre, Pierre Bourdieu başta olmak üzere birçok Fransız düşünür, yazar ve bilim insanının konuşmalarını Türkçeye çevirmiştir.

Medyascope.tv’de yürüttüğü Toplum ve Siyaset programı çerçevesinde Gilles Kepel, Étienne Balibar, Jean-François Bayart, Pierre-Jean Luizard ve Fransa’nın daha birçok önde gelen düşünürüyle canlı yayınlar yapıp bunları Türkçeye çevirmiştir.

Felsefe ve edebiyat alanlarında birçok mecra için telif yazıları yazan ve çeviriler yapan İlker Kocael’in Kant’ın eleştirel felsefesi üzerine yazdığı Üstümde Yıldızlı Gökyüzü İçimde Ahlak Yasası isimli bir kitabı da mevcuttur. Ayrıca 2018 yılında Fransız düşünür Eric Fassin’in Popülizm: Büyük Hınç kitabını Heretik Yayınlarından Türkçeye kazandırmıştır.

Son dönemlerde Fransızca çeviri ve Fransızca dil eğitimi üzerine yoğunlaşan İlker Kocael, son iki yıldır yoğun olarak online Fransızca dersler vermektedir. Derslerde klasik şablonların dışına çıkmaya çabalayarak mümkün olduğunca özgün, yaratıcı ve eğlenceli konseptler geliştirmiştir. Aralık 2020’de A1.1 seviyesinden (sıfırdan) başladığı gruplarla Ağustos 2022’de B2.3 seviyesine (orta seviyenin sonu) kadar ilerlemiştir. Ekim 2022’de bu ders macerasını ve özgün konseptlerini bir parça daha ileriye taşıma amacıyla akademiFR’yi kurmuştur.

Derslere herkes katılabilir mi?

Evet, 18 yaşından büyük herkes derslere katılabilir.

Ödemeyi hangi yöntemlerle yapabilirim? Taksit imkânı var mı?

Ödemeyi EFT/havale ya da banka/kredi kartı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Ödemeyi EFT/havale ile gerçekleştirirseniz maalesef taksitle ödeme imkânı bulunmuyor.

Kartla ödeme için ise iyzico altyapısını kullanıyoruz. Tek çekim seçeneğinde herhangi bir ek maliyetle karşılaşmayacaksınız.

Diğer taraftan iyzico altyapısı bazı kartlara taksitle ödeme imkânı da sağlıyor. Ancak taksit durumunda karşınıza çıkacak ek maliyetlerin akademiFR ile bir ilişkisinin bulunmadığını lütfen unutmayın.

Ödeme yaptıktan sonra caymam mümkün mü?

Online eğitim materyallerine erişim sağlamanız veya online canlı derslere katılmanız durumunda iade maalesef mümkün olmuyor. Ancak eğer hiçbir materyale erişim sağlamayıp online canlı derslere de katılmadıysanız başvurunuz hâlinde 14 gün içinde ödediğiniz ücretin tamamını geri alabilirsiniz.

Cayma formuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yabancı dil öğretimine yönelik yaklaşımınız nedir?

Mümkün olduğunca eğlenceli, yarışmacı olmayan ve ezberden uzak bir yaklaşımımız var. Yabancı dil öğrenmeyi teorik kurallar bütününü ezberlemeye indirgeyen yaklaşımların aksine bu eğitim pratiğe dayalı çalışmalar yoluyla iletişim becerilerinizi adım adım geliştirmeyi hedefliyor. Orta seviyeden itibaren ise Fransız kültürüne, edebiyatına, felsefesine giriş yapmanızı sağlayacak türden çalışmalar öne çıkıyor. Tüm içerikler bu hedefler doğrultusunda hazırlanıyor, etkinlikler de aynı hedefler gözetilerek yürütülüyor.

Dersler tam olarak nasıl yapılıyor?

Başlangıç seviyesinde Fransızca eğitimi birbirini tamamlayan üç temel unsurdan oluşuyor: Bunlardan birincisi ve en önemlisi haftalık canlı Fransızca dersleri. Bu derslerde pratiğe yönelik, sizin de aktif biçimde rol alabileceğiniz çalışmalar yapıyoruz. Ders ortamını zorlayıcı bir tutum barındırmayan, tamamen gönüllü katılıma dayalı, rahat ve eğlenceli bir atmosfer olarak düşünebilirsiniz.

İkinci temel unsur, haftalık çevrimdışı konu anlatımı videosu. Bu videoyu canlı dersimizden bir hafta önce sisteme yükleyeceğiz, siz de bu bir hafta içinde müsait olduğunuz herhangi bir zamanda izleyebileceksiniz. Canlı derslere katıldığınızda konu anlatımı videosunu izlediğinizi varsayarak hareket edeceğiz, dolayısıyla videoyu zamanında izlemiş olmanız öğrenme süreciniz açısından önemli.

Derslerin üçüncü unsuru ise haftalık alıştırma ödevleri. Her hafta öğrendiğimiz konu üzerine bir alıştırma ödevini sistemde bulacaksınız. Bu ödevi tamamlayıp teslim etmeniz hâlinde hatalarınızın açıklamasıyla birlikte ödevinizi size geri teslim edeceğiz. Böylece eksik olduğunuz ve üzerinden geçmeniz gereken noktaları daha net görebileceksiniz.

Eksik olduğunuz noktaları tamamlamak üzere istediğiniz zaman daha önce gerçekleştirdiğimiz tüm derslere, çevrimdışı konu anlatımlarına ve ders materyallerinin tamamına erişebileceksiniz. Eğer aklınıza takılan noktalar olursa “Soru Sor” platformundan sorunuzu sorup cevabınızı en geç 48 saat içinde alabileceksiniz.

Özetle başlangıç seviyesinde dersler birbirini tamamlayan üç unsurdan (canlı dersler, çevrimdışı dersler, alıştırma ödevleri) oluşuyor. Bu seviyede pratik ve teorik çalışmalar arasında hassas bir denge sağlamaya çalışıyoruz, kurlar ilerledikçe teorik çalışmalar azalarak yerini podcast’ler, videolar, diyaloglar, romanlar, haberlerden faydalanarak tasarladığımız pratik çalışmalara bırakıyor.

Bir kur ne kadar sürüyor?

Bir kur 6 hafta sürüyor. İki haftalık aradan sonra bir sonraki kur başlıyor.

Kur kapsamında sunulan hizmetleri (canlı dersler, ödevler vs.) almak için ne tür bir teknik donanıma ihtiyacım var?

İhtiyacınız olan tek şey Zoom uygulamasını çalıştırabilen akıllı bir telefon. Bunun yanında tablet ya da bilgisayar kullanmayı da tercih edebilirsiniz tabii ki.

Kayıt yaptırıp canlı derslere katılamazsam ne olur?

Canlı dersler, eğitimin pratik yönünü oluşturuyor. Dolayısıyla bu eğitimden maksimum fayda sağlayabilmeniz için canlı derslere katılımınız büyük önem taşıyor. Ancak herhangi bir sebeple canlı derslere katılma imkânınız olmazsa ya da sadece derslere katılmak istemezseniz, dersleri çevrimdışı biçimde izleyerek ilerlemeniz de mümkün.

Ders materyalleri, kitaplar vs. için ek bir masraf yapmam gerekecek mi?

Hayır, tüm ders materyalleri ödemeye dahildir.

Bir sonraki kurdaki canlı ders yine aynı gün ve saatte mi olacak?

Büyük ihtimalle öyle olacak, ancak kurun sonunda sınıftan ayrılan katılımcı sayısına göre bazı düzenlemelerin yapılması gerekebilir. Bu durumda sizin de uygunluk durumunuz dikkate alınarak mutlaka ortak bir nokta bulunacaktır.

Kur atlamak için sınava girmem gerekecek mi?

Hayır 🙂 Hayatımızın her alanında yeterince mevcut bulunan strese ek olarak bir de sınav stresi eklemek istemedik. Dolayısıyla bu konuda bireysel sorumluluğu esas alıyoruz. Eğer geride kaldığınızı düşünürseniz devam etmenizin yararlı olup olmayacağına birlikte karar verebiliriz.

Derslerin A1.1 seviyesinden başladığı yazıyor, bu ne demek?

A1.1 seviyesi derslerin sıfırdan başladığına, yani Fransızcayla yakından uzaktan ilişkisi olmayan bir kişinin de gönül rahatlığıyla bu aşamadan başlayabileceğine işaret ediyor. Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı tarafından belirlenen bu dil seviyesi belirleme yöntemine göre seviyeleri aşağıdan yukarıya doğru şöyle sıralayabiliriz:

 

Dil seviyeleri (Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı, CEFR)

A1.1

A1

Başlangıç

A1.2

A2.1

A2

Temel kullanıcı

A2.2

 

B1

Orta seviye

 

 

B2

Bağımsız kullanıcı

 

 

C1

İleri seviye

 

 

C2

Usta kullanıcı

 Kur bitiminde herhangi resmi bir belge veriyor musunuz?

Çalışmalarımızın hiçbiri sınava hazırlık ya da sertifika odaklı değil, rahat bir ortamda herhangi zorlayıcı bir mekanizma olmadan en iyi şekilde Fransızca öğrenmenizi amaçlıyoruz. Dolayısıyla çalışmalarımızın sonucunda herhangi bir belge sunmuyoruz.

Bu seferki kayıt dönemini kaçırdım, bir sonraki kayıt dönemi ne zaman?

Mevcut gruplarla bir üst kura çıkmadan önce iki haftalık aramız oluyor. Bu ara sırasında dahil olabileceğiniz sınıfları bu site üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Bir sonraki kayıt dönemi 12 Aralık – 23 Aralık tarihleri arasına denk gelmektedir.

Yeni açılan derslerden ve diğer gelişmelerden haberdar olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Bunun için şu link üzerinden mail grubumuza kaydolabilirsiniz.

Sıfırdan değil de daha ileri seviyeden başlamam mümkün mü?

Tabii, mümkün. Eğer daha önceden Fransızca eğitim aldıysanız ve sıfırdan başlamak istemiyorsanız seviyenize dair bizimle yapacağınız görüşme sonrasında daha ileriki kurlardan aramıza katılabilirsiniz.

Ayrıca özel ders veriyor musunuz?

Maalesef mevcut sınıflar haricinde özel ders vermiyoruz.

Sormak istediğim soruyu burada bulamadım, size nasıl ulaşabilirim?

Bize info@akademifr.com adresinden ya da aşağıdaki form aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Sorunuz yukarıda yok mu?

Aşağıdaki iletişim formunu doldurarak bize sorularınızı iletebilirsiniz, tüm sorularınızı en kısa sürede yanıtlayacağız.