Hakkımızda

Hakkımızda

akademiFR, yeni nesil Frankofon bir platform.

Bu metni ben (İlker Kocael) yazdığım ve akademiFR’yi henüz tek başıma yürüttüğüm için yazıya birinci tekil şahısla devam etmemde bir sakınca yoktur diye umuyorum. Bu sayfada size akademiFR’nin nasıl ortaya çıktığından, temel yaklaşımlarından ve son olarak da bu web sitesinde neler bulabileceğinizden bahsedeceğim.

Aralık 2020’de online Fransızca dersleri verme kararı aldığımda pandemi tüm şiddetiyle devam ediyordu. Dört sınıfla sıfır Fransızca seviyesinden çıktığımız bu uzun yolculuğu Ağustos 2022’de orta seviyenin sonu, ileri seviyenin başında (B2.3) tamamladık. Yola çıkarken amacım, katılımcılara geleneksel metotlardan uzak, olabildiğince özgün içerikler ve etkinlikler sunabilmekti. Bu çerçevede YouTube videolarından, podcastlerden, filmlerden, dizilerden, şarkılardan, romanlardan, haber sitelerinden ve daha birçok yazılı ve görsel materyalden yararlanarak farklı türde etkinlikler tasarladım ve bunları derslerde uyguladım. Ayrıca Fransızca Kim Milyoner Olmak İster, Türkçe şarkıları Fransızca çevirilerinden tahmin oyunu, deyimlerin anlamını tahmin etme oyunu gibi eğlenceli, özgün ve öğretici konseptler geliştirme ve bunları uygulama fırsatı buldum.

Bahsettiğim rahat ve eğlenceli atmosferin katılımcılarda ekstra motivasyon yarattığını ve dahası bu durumun öğrenme sürecine olumlu etkilerde bulunduğunu gördükçe dil öğrenme sürecinde klasik ve sıkıcı yöntemlere mahkûm olmadığımızı daha iyi anladım. Bu süreçte konu üzerine ilgimi çeken akademik çalışmalara da başvurdum. Özellikle Amerikalı araştırmacı Stephen Krashen’ın yaklaşımı ilgimi çekti: Onun dilin soyut kurallarını ezberlemekten ziyade pratiğe ağırlık veren yaklaşımından çok şey öğrendim.

İşte akademiFR, iki yıldan bu yana yürüttüğüm Fransızca derslerinde edindiğim pratik tecrübe ile Krashen’ın söz konusu yaklaşımını bir araya getiren yeni nesil frankofon bir platform olarak ortaya çıktı.

Bu platformda temel olarak iki şey bulabileceksiniz:


Geleneksel şablonlardan ve ezberci yaklaşımlardan uzak, yarışmacı olmayan, eğlenceli ve pratik ağırlıklı Fransızca dersleri.

Dil ve kültürü birbirinden ayırmayan bütüncül bir yaklaşım çerçevesinde (şimdilik) Fransız felsefesi ve edebiyatı alanlarında tamamen ücretsiz Türkçe ve Fransızca özgün video içerikler.

Fransızca dersleri bir taraftan iletişim becerilerinizi geliştirirken aynı zamanda size Fransız kültürünün kapılarını açacak paha biçilmez bir anahtar sağlayacak. Video içeriklerde ise bu kültürün felsefesine ve edebiyatına adım atabileceğiniz farklı giriş noktalarını bulacaksınız. Hem videoları izleyerek çok çeşitli alanlarda yeni perspektifler edinecek, hem de Fransızca içerikleri takip ederken -çoğu zaman farkında bile olmadan- okuma, dinleme ve anlama becerilerinizi geliştireceksiniz.

Dolayısıyla akademiFR’deki Fransızca dersleri ile Fransız kültürüne dair video içerikleri aslında bir bütünün farklı parçaları. Çünkü ne kültür olmadan dilin kendi başına bir anlamı var, ne de o kültüre dil bilmeden derinlemesine nüfuz edebilmek mümkün.

İşte akademiFR’nin şimdilik kısa hikâyesi ve temel yaklaşımı böyle. akademiFR’de yapacaklarımızı düşündükçe ben büyük bir heyecan duyuyorum, umarım siz de benimle aynı heyecanı paylaşıyorsunuzdur.

Ve yine umuyorum ki yakın zamanda akademiFR’yi bir adım daha ileriye taşıyabilir, farklı alanlarda Fransızca dilinde nitelikli bilgi üretilen bir mecra hâline getirebiliriz. Tabii ki hep birlikte!